Czy tylko szczeniaki mogą być poddawane szkoleniu?


Na przestrzeni kilku ostatnich lat świadomość właścicieli czworonogów znacząco wzrosła. Coraz więcej osób, w trosce o dobro swojego pupila, decyduje się na odbycie różnego rodzaju szkoleń pod okiem doświadczonego behawiorysty. W głowach zainteresowanych często pojawia się jednak wiele pytań, w tym między innymi o odpowiedni wiek psa do rozpoczęcia nauki.

Czy szkolenia behawioralne są tylko dla szczeniaków?

Wielu właścicieli uważa, że szkolenia przeznaczone są jedynie dla najmłodszych pupili. Nic bardziej mylnego! Należy zaznaczyć, że rzeczywiście jest to najlepszy okres na trening i wpajanie zwierzakowi odpowiednich zachowań czy reakcji. Pies w pierwszych miesiącach życia jest bowiem bardzo podatny na kształtowanie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć naukę także w późniejszych latach.

Prowadząc szkolenia dorosłych psów w Rzeszowie, dążymy przede wszystkim do wyeliminowania ich złych nawyków. W ramach programu szkoleniowego skupiamy się na takich problemach jak szczekliwość, nieposłuszeństwo, ciąganie smyczy na spacerach czy ignorowanie komunikatów. Uczymy także ciekawych technik urozmaicania codziennych przechadzek, aby właściciel mógł jak najlepiej wykorzystywać czas spędzany z psem.

Czy szkolenia dla dorosłych psów mają sens?

Na to pytanie zdecydowanie trzeba odpowiedzieć twierdząco. Wśród miłośników czworonogów utarło się przekonanie, że zachowań dorosłego psa nie da się już zmienić. Na szczęście nie jest to prawdą. Należy mieć na uwadze, że psy, tak samo jak ludzie, mogą zmieniać swoje złe nawyki na każdym etapie życia. Nasi pupile nie są jednak w stanie zrobić tego samodzielnie, ponieważ zwyczajnie nie są świadome, że popełniają błędy.

Jako że dorosłe psy są już przyzwyczajone do postępowania w określony sposób, zmiana ich zachowań nie jest tak prosta, jak w przypadku szczeniąt. Konieczny okaże się przemyślany program szkolenia, dostosowany do potrzeb oraz cech charakteru psa. W połączeniu z zaangażowaniem i cierpliwością właściciela jest on w stanie znacząco zmienić ciążące zachowania pupila.

Wróć do bloga