Na czym polega różnica pomiędzy trenerem a behawiorystą?


Posiadanie psa to nie tylko niewątpliwa przyjemność, ale także szereg ważnych obowiązków. Często zdarza się, że pupil jest nieposłuszny lub posiada złe nawyki, które trudno samodzielnie zwalczyć. Wówczas u każdego rozsądnego właściciela pojawia się pomysł, aby skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Trener psów a behawiorysta – podstawowe różnice

Uogólniając, behawiorystę można nazwać psim psychologiem, zaś trenera psów nauczycielem. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma gorszego czy lepszego specjalisty. Każdy z nich pomoże właścicielowi oraz zwierzęciu w nieco inny sposób i w innym przypadku, jednak obaj dysponują dużą wiedzą. Czym więc konkretnie różnią się te zawody?

Behawiorysta skupia się na charakterze psa, jego historii, potrzebach czy emocjach. Co istotne, jego głównym zadaniem jest przede wszystkim znalezienie przyczyny problemu. Obserwując zachowania właściciela i jego pupila, a także ich codzienne otoczenie i wspólne nawyki oraz życiorys zwierzęcia, jest w stanie poznać jego traumy. Na tej podstawie udzieli porady, jak poradzić sobie z różnymi nieprawidłowościami oraz jak skutecznie komunikować się z psem.

Jako psi trenerzy w Rzeszowie zajmujemy się korygowaniem złych nawyków psiaków w nieco inny sposób. Naszym głównym celem jest nauczenie czworonogów określonych zadań, czynności czy zachowań. Mowa tu między innymi o poprawnym wykonywaniu poleceń przez psa, sztuczkach, właściwym zachowaniu podczas spacerów czy w kontaktach z innymi psami. Trenerzy psów, jak sama nazwa wskazuje, wpajają dobre nawyki poprzez treningi.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że korzystanie z usług jednego specjalisty nie wyklucza możliwości współpracy z drugim. W teorii są to zbliżone profesje, jednak w rzeczywistości nieco odmienne. Uznaje się, że do behawiorysty warto zgłosić się z psem przygarniętym ze schroniska. Po pomoc trenera psów warto zaś sięgnąć już w latach szczenięcych czworonoga, aby od samego początku wyuczyć go dobrych nawyków.

Wróć do bloga