Jakim zabiegom pielęgnacyjnym powinien być poddawany każdy pies?


Nie ulega wątpliwości, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także mnóstwo obowiązków. W pierwszych miesiącach życia należy zadbać o prawidłowy rozwój czworonoga, wdrażanie dobrych nawyków oraz naukę podstawowych komend. Wychowywanie pupila to jednak nie wszystko. Pies wymaga bowiem stałej opieki, w tym różnorodnych zabiegów. Czy wiesz, jak prawidłowo zadbać o swojego przyjaciela?

Jakie są podstawowe zabiegi pielęgnacyjne dla psów?

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zupełną podstawą jest odpowiednia higiena. Należy jednak podkreślić, że pies oczywiście nie potrzebuje tak częstych kąpieli jak człowiek. Przyjmuje się, że optymalnie jest wykonywać je raz na 2-3 miesiące. Jeżeli jednak zwierzak jest bardzo aktywny, można zwiększyć ich częstotliwość. Bądź co bądź, warto zachować umiar, ponieważ przesada może doprowadzić do naruszenia naturalnej warstwy ochronnej psa.

Konieczne jest także regularne i ostrożne przycinanie pazurków. Pamiętaj, że należy robić to z wyczuciem. Warto również wcześniej zapoznać się z budową psiego paznokcia. Nieumiejętne wykonanie tego zabiegu okaże się bowiem dla psa niezwykle bolesne. Równie ważne jest czyszczenie uszu. Ich zaniedbanie może skutkować powstawaniem stanów zapalnych oraz różnorodnych infekcji. Dotyczy to w szczególności ras z oklapniętymi uszami, np. beagli.

Najczęściej wykonywanym zabiegiem powinno być szczotkowanie sierści i rozczesywanie kołtunów. Najlepiej robić to minimum raz, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Dzięki temu zwierzak będzie gubił mniej sierści. Pamiętaj zarazem, że nagromadzone kołtuny mogą sprawiać ból Twojemu pupilowi. Z tego względu należy dbać o regularność tego zabiegu.

Jeżeli poszukujesz groomera w Rzeszowie, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Z chęcią kompleksowo zajmiemy się Twoim czworonogiem, wykonując mu wszystkie wspominane zabiegi na jednej wizycie. Usługę wykonujemy z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół, a w szczególności z troską o komfort zwierzaków.

Wróć do bloga